KnD-ZoNe
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

KnD-ZoNe


 
AcasaGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Cum sparg parola la fisierele xls sau xlsx

In jos 
AutorMesaj
UnIv3rSaLu;x
FoNdaTor
FoNdaTor
UnIv3rSaLu;x


Mesaje : 302
Data de inscriere : 26/06/2012
Varsta : 26

Cum sparg parola la fisierele xls sau xlsx Empty
MesajSubiect: Cum sparg parola la fisierele xls sau xlsx   Cum sparg parola la fisierele xls sau xlsx Icon_minitimeJoi Iun 28, 2012 10:06 pm

Cu cateva zile in urma o prietena mi-a trimis un fisier xls prin care ea cred ca avea impresia ca ma va chinui o saptamana, daca nu mai mult pana voi gasii raspunsurile corecte si va scoate din capul meu toata gandirea de care as putea da dovada vreodata.

Cei drept, chiar i-a reusit faza insa nu in modul prin care spera ea ca voi sta sa imi strofoc mintea deducand ce vrea sa insemne literele din frazele scrise in acest fisier xls.

Frazele sunt ca cea de mai jos:

12 L in A –> 12 luni in an
La inceput sunt destul de simple insa dupa primele 5 am ajuns sa ma plictisesc/enervez si sa imi concentrez atentia asupra gasirii raspunsurilor corecte fara sa mai imi bat prea mult capul cu ganditul si asa cum zicea un coleg, am apelat la varumeo …. google.

Am dat un mic search prin el si am dat peste acest site care pur si simplu m-a ajutat instantaneu in spargerea parolei cu care era protejat fisierul xls.

Pentru curiosi ce parola era, sa stiti ca nu stiu si programul nu cred ca o poate afla, doar trece peste aceasta masura de securitate la care cei de la Microsoft s-au gandit sa o implementeze.

Cum se sparge parola la un fisier XLS sau XLSX

In spargerea unui fisier xls sau xlsx treaba e destul de simpla si anume:

se descarca fisierul: xls password de aici sau de pe site-ul oficial
deschideti fisierul protejat dupa care se ruleaza fisierul password_2007_2010.xlam din arhiva sau se dezarhiveaza si se ruleaza acesta
daca aveti Office 2007 sau 2010 va trebui sa activatii macrourile ca in poza de mai jos (nu am testat pe versiuni mai vechi ca office 2003)
Sus In jos
 
Cum sparg parola la fisierele xls sau xlsx
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
KnD-ZoNe :: KnD-ZoNe # IT ZoNE :: SOFTWARE-
Mergi direct la: